Nová práce a kariera s 123jobs Media

Změna kariéry je velmi obávané téma. Lidé spíše zůstanou ve své práci a preferují jistotu nad spokojeností. Jak se dá takový životní krok zvládnout co nejlépe, přinášíme tipy od  české společnosti 123jobs Media významného provozovatele náborových aplikací a pracovních portálů. Vyzkoušejte novinku – hodnotící portál Aplikant.cz, kde najdete přehledné recenze firem a zaměstnavatelů.

Kdy byste měli začít uvažovat o změně zaměstnavatele

Měli byste reagovat ve chvíli, kdy se celý týden nemůžete dočkat pátku a v neděli večer se vám opravdu špatně usíná. Jestli právě při představě, že druhý den musíte zpátky do práce, přichází úzkost a stres, berte to jako jasný signál, že je potřeba něco co nejdříve změnit. Nejhorší v tomto ohledu je dlouholetý pracovní stereotyp. Ve stereotypu totiž zaměstnanec přestane svoje zaměstnání zhodnocovat průběžně. Tím pádem vyhoření přijde zdánlivě bez příčiny a vy nevíte, co dělat. V tu chvíli je vhodné si dát patřiční odstup a reflektovat na uplynulé období. Zvažte a sečtěte si pečlivě plusy a minusy a poté se rozhodněte. Člověk by se měl posouvat a rozvíjet, nikoliv se zaseknout na jednom místě.

Proč se lidé rozhodnou zůstat v práci, i když jim nevyhovuje

Většinou lidé v práci přetrvávají, protože jim jedna výhoda převýší nevýhody. Například to mohou být skvělí kolegové nebo třeba vysoké platové ohodnocení. Dalším důvodem může být třeba to, že se pracoviště – recenze firem nachází blízko a odpadá tak nutnost dojíždění. Dále to pak může být vyhovující pracovní doba. Pak je nutné si opravdu uvědomit, že toto vyvážení nebude trvat věčně.

Může se ale i stát, že nechcete zaměstnání měnit kvůli strachu ze změny. Pokud se ale pořádně zamyslíte, zjistíte, že většinou jsou tyto obavy zbytečné. Bylo by nešťastné se kvůli svým emocionálním zábranám brzdit v osobním rozvoji.