Sugilit, neznámý klenot zrozený s láskou

Málo známý a také velice vzácný, to je kámen nazývaný sugilit. Čím vším je tento nerost specifický?

Unikát z jihu Afriky

Obvykle se minerál vyskytuje v růžovém nebo fialovém odstínu, zvláště cenné jsou pak sytě fialové kameny. Odstín v případě některých z nich přechází až do černé. Sugilit může být i modrý, modrá barva je však vzácná. Přípustné jsou i bílé, hnědé nebo oranžové stopy.

Za proměnlivou barevnost odpovídá chemické složení minerálu. Klíčovými prvky jsou železo, mangan a hliník, které se mohou vyskytovat v různém poměru.

Hlavním producentem tohoto kamene je momentálně Jihoafrická republika. V 80. letech bylo náhodně při těžbě manganu objeveno bohaté ložisko sugilitu. Obsahovalo celkem 4,5 tuny materiálu ve vysoké kvalitě, dnes je však již téměř vyčerpáno. Právě značné snížení množství tohoto kamene způsobuje jeho raritní charakter.

Většina současných sugilitů pochází kromě JAR také z Indie a Namibie. Ložiska se nacházejí i v dalších zemích, například v Rusku. Není však známo, že by byly komerčními producenty.

V oparu fialové

Jde proto o vzácný přírodní kámen, který je předmětem zvýšeného zájmu sběratelů. Navíc byl byl objeven poměrně nedávno a veřejně zatím není příliš znám, což jeho jedinečnost podtrhuje.

Mezi těmi, kdo se o kameny zajímají, bývá chápán jako kámen lásky. Ostatně zamilovat se do unikátní fialové barvy a specifické kresby tohoto drahého kamene je velmi snadné. Unikátní hra barev způsobuje, že žádné dva kameny nejsou shodné a každý šperk, který je sugilitem ozdoben, je zcela jedinečný.

Především se tyto kameny používají ve špercích dámských. Šperky se sugilitem bývají mnohdy stříbrné, neboť kontrast hluboké fialové a lesklého stříbra působí velice efektně.

Typickým brusem vhodným pro sugilit je kabošon. Tento typ se hodí k zasazení do prstenů nebo přívěsků. Majitelé prstenů se sugilitem by si však měli být vědomi toho, že kámen je poměrně křehký. Šperk je proto nutné chránit před mechanickým poškozením.


Více informací se dozvíte v článku Šperky se sugilitem na našem blogu.