Nejlepší nebankovní půjčky – jak se zorientovat v široké nabídce?

Dnes už najdeme jen málo lidí, kteří si nikdy nepůjčili nebo nemají nějakou půjčku právě teď. Hypotéka, auto na leasing, kontokorent na účtu, půjčka do výplaty na novou pračku nebo půjčka na dovolenou? Když už jste si ji nevzali sami, nejspíš máte ve svém okolí někoho, kdo ano. Stále častější jsou také půjčky od nebankovních společností. Pro koho jsou vhodné a jak si z jejich široké nabídky vybrat?

více v článku...

Jaký je rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou?

Nejrůznější spotřebitelské úvěry jsou stále vnímány trochu skrz prsty. Jedním ze způsobů, jak svou půjčku učinit pro okolí přijatelnější, je její sjednání v bance. Banka působí často důvěryhodněji a má to své důvody.

Bankovní společnost musí získat povolení pro své působení na trhu od České národní banky. Mezi podmínkami pro získání licence najdeme například důvěryhodnost a odbornou způsobilost členů statutárního orgánu nebo obchodní plán banky podložený reálnými ekonomickými kalkulacemi. Banka je jednoduše řečeno zárukou spolehlivosti a kvality nabízených produktů. V oblasti půjček to například znamená, že nemůže požadovat extrémně vysoké úroky nebo nutnost nahlížet do registru dlužníků a zjistit tak bonitu klienta. Na druhou stranu mají banky přísnější podmínky pro poskytnutí úvěru, takže produkty jako okamžitá půjčka pro dlužníky nebo půjčka na směnku u nich nenajdete.

Nebankovní instituce také podléhají kontrole ČNB, ale podmínky pro získání licence nejsou tak přísné. Pro klienty to například znamená, že při poskytování půjčky nemusí tyto společnosti nahlížet do registru a mohou si účtovat vyšší úroky a poplatky obecně. Nabízí tak úvěry i problémovým klientům a v jejich nabídce může být i půjčka na ruku nebo okamžitá půjčka pro dlužníky.

Patří okamžitá půjčka pro dlužníky mezi nejlepší nebankovní půjčky?

Kromě výše zmíněného neověřování bonity klienta v registru dlužníků je velkou výhodou půjček u nebankovních institucí to, že peníze na svém účtu můžete mít během několika minut. Nejlepší nebankovní půjčky jsou většinou poskytovány online, klient si ji tedy může sjednat jednoduše z pohodlí svého domova.

Nebankovní půjčky se zpravidla poskytují na nižší částky, ale přesto si můžete půjčit i několik stovek tisíc korun. Podobné je to s dobou splácení. Je nejlepší nebankovní půjčky splatit během 30 dní, protože se tak zcela můžete vyhnout poplatkům spojeným se sjednáním půjčky, některé společnosti v takovém případě odpouští i úroky. Výjimečná ale není ani okamžitá půjčka pro dlužníky, jejíž splácení si můžete rozložit do několika let.

Půjčka na ruku nebo na bankovní účet?

Půjčka na ruku (hotovostní půjčka) je výhodná pro ty, kteří z nějakého důvodu nemají bankovní účet, nechtějí ho používat (např. protože je na něj uvalena exekuce) nebo jednoduše potřebují peníze v hotovosti. Bohužel patří půjčka na ruku mezi rizikové produkty a nejlepší nebankovní půjčky jsou právě ty, které se posílají na bankovní účet.

Ještě méně výhodná je půjčka na směnku. Směnka je cenný papír, jejímž podepsáním dlužník uznává dluh vůči věřiteli. Na směnce by měly být správně vyplněné všechny údaje, především však výše částky, kterou se dlužník zavazuje splatit. Opravdu nikdy nepodepisujte tzv. bianco směnku, kde tyto údaje nejsou uvedeny, mohli byste se dostat do opravdových problémů.

U věřitelů jsou směnky oblíbené, především pro rizikové klienty. Je totiž velmi jednoduché je v případě nesplácení předložit u soudu, kde je okamžitě zahájeno exekuční řízení. Další možností je prodání směnky na trhu s cennými papíry.

Ať už se rozhodnete pro bankovní nebo nebankovní půjčku, měli byste si být jistí, že své závazky zvládnete splácet. Dluhová past může být opravdovou nepříjemností, která nakonec postihne nejen vás, ale i vaše okolí. Měli bychom tedy věnovat pozornost zvyšování finanční gramotnosti, díky které si ohlídáme své příjmy a výdaje. Potom už třeba nebudeme žádnou půjčku potřebovat a v klidu si vystačíme s tím, co máme.