Poznejte historii gabionů

Gabion je skvělou alternativou do zahrady a venkovních prostor, kterou tvoří ocelová konstrukce plněná různým materiálem. V tomto článku se však dozvíte něco víc o jeho původu a historii.

Toto slovo pochází z francouzštiny a znamená drátěný koš. Tyto koše se v minulosti vyráběly hlavně z proutí, následně se plnily zeminou a sloužily ke zpevnění polí. Dnes mají spíše formu drátěné konstrukce, která je vyplněna kamenivem nebo jiným materiálem. Používají se pro různé účely, ale především pro zkrášlení zahrad.

Vůbec první gabiony byly používány již v dobách starověkého Egypta. Určitě si velmi snadno spojíte tuto oblast s povodím řeky Nil, kde docházelo k častým záplavám. Právě proto si tamní obyvatelé pomáhali takovým rychlým a účinným řešením v podobě pevných konstrukcí. Gabion měl v této době tvar proutěného koše, který byl naplněn kamením. Ty se ukládaly právě podél břehů a tak vytvořily pevné zpevnění břehů. V pozdějších časech se gabiony vyráběly z proutí a zvykly se plnit zeminou, což sloužilo ke zpevnění polí.

Lidé používají gabion až do současnosti, neboť v něm objevili mnoho výhod. Jednou z těch největších je, že gabion má opravdu dlouhou životnost, a to až od 50 do 100 let. Zároveň také lidé oceňují to, že nebudete potřebovat žádné dodatečné náklady na údržbu. Díky jeho pevnosti bude vždy dobře odolný vůči vnějším vlivům i vůči zátěži. V neposlední řadě je recyklovatelný i ekologický.

Ať už využijete gabion pro jakýkoli účel, je to nepochybně skvělá alternativa oproti klasickému plotu či nábytku. Přestože původní využití gabionů bylo jiné, a tedy sloužily především ke stabilizaci břehů či svahů či polí, dnes je jejich účel nejen opěrný, ale také okrasný. Setkáte se s nimi ve městech, nákupních centrech a především v zahradní architektuře.