Práce a brigáda na letní měsíce

Jednou z možností, jak zaměstnat sezónní pracovníky, je agenturní zaměstnávání. Jeho principem pak je postup, kdy pracovník s agenturou uzavře pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti s vybranou agenturou. Pracovní agentura se pak zavazuje pracovníka dočasně umístit k práci u jiného zaměstnavatele. Ten si pronajímá zaměstnance podle dohody s agenturou a nemusí přitom sám uzavírat s danou osobou pracovní poměr. Nabídky inzerce práce a brigád naleznete na pracovních portálech.

Důvodem, proč je tento způsob zaměstnávání tak oblíbený je flexibilita při ukončení pracovního poměru. Brigádníky si je možné najmout například v období prázdnin, kdy máte nedostatek kmenových zaměstnanců. Rozvázání tohoto pracovního poměru je pak velmi jednoduché.

Agenturní zaměstnávání má své výhody

Zaměstnanci agentury jsou možnou rezervou, která firmě pomáhá poměrně levně a rychle snížit, či naopak zvýšit pracovní síly podle aktuální potřeby. Mezi oblíbené práce a brigády patří například doplňování zboží, které dělají nejčastěji ženy na mateřské a studenti.

Zaměstnavatel neplatí odvody pojistného a daně, nemusí se zabývat složitou administrativou, potřebné zaměstnance – inzerce práce zdarma mu rychle dodá vybraná agentura. Pro brigádníka má tato práce ihned také řadu výhod, především má nárok na stejné pracovní i mzdové podmínky jako stálí zaměstnanci, kteří pracují na stejné pozici. Zákony nestanovují a ani neupravují, kolik může mít zaměstnavatel ve firmě brigádníků. Toto omezení může mít zakotveno v kolektivní smlouvě, kdy si může určit hranici poměru mezi stálými pracovníky a agenturními zaměstnanci.

Mezi nejvíce hledané agenturní zaměstnance patří pozice doplňování zboží, ostraha objektů, administrativní pracovníci, pracovníci na výrobní linky, pracovníci úklidu, v sezóně sběrači ovoce, zeleniny nebo vína a chmelu.