Víte, co jsou to vyvýšené záhony?

Mnoho lidí si pod vyvýšenými záhony představují vždy něco jiného. Nejde jen o velké květináče. Máte-li tedy vyvýšené květináče, ve kterých máte uloženy květiny, nejsou to ještě vyvýšené záhony v pravém slova smyslu. Třeba říci, že vyvýšené záhony nemají dno. Jsou vlastně otevřeny do země. Díky tomu mohou kořeny rostlin využívat výživné látky přímo z půdy.
Vyvýšený záhon však může být téměř v plné míře přizpůsoben vašim potřebám – může mít různé velikosti i tvary a také mohou být pro jeho výrobu použity různé materiály. Nejčastěji se zde využívá dřevo, kámen, ale také cihly, gabiony či tvárnice. V konečném důsledku vám dobrým nadesignováním může za zahradě skutečně vyrůst umělecké dílo. Navíc, takové vyvýšené záhony mají nejen estetickou, ale také funkční úlohu.
Jedná se tedy o velký kontejner, který je určen k pěstování různých rostlin. Tento kontejner je vždy umístěn nad úrovní země a je v první řadě naplněn zeminou. Jak jsme zmiňovali, nemá dno, čili jde o box bez dna. Na vás je hlavní rozhodnutí – a tedy, kam ho umístit.
Jednou z největších výhod vyvýšených záhonů je, že je to flexibilní forma pěstování čehokoli, co chcete na zahradě mít. Záhony si tvarem také můžete přizpůsobit vašim představám. A co se týče pěstování, můžete mít v nich pouze květiny, ale také bylinky nebo drobné ovoce či zeleninu.
Pojďme k několika hlavním výhodám vyvýšených záhonů, protože jich není málo. Jednou z těch největších výhod je, že k záhonu máte přístup v podstatě z kterékoli strany a jeho výška bude také lichotit vaší páteři. Rostliny v tomto zákoně jsou také o něco méně náchylné k přízemním mrazům, přičemž stěny dokonce záhon přehřívají. Rostliny jsou také ochráněny před hlodavci, hraboši a krty a díky své výšce se do záhonu nedostane velké množství plevele.
Přesvědčili jste se?